Menu

OHLÉDNUTÍ ZA METROSTAV HANDY CYKLO MARATONEM 2020

Je to měsíc, co se náš NADAČNÍ TÝM PRO TEREZKU premiérově vydal na nejdelší cyklo závod – nezávod napříč celou Českou republikou v projektu CESTA ZA SNEM, a to přes všech 14 krajů ČR, 2 222 km v limitu 111 hodin nonstop cyklo štafety týmů. Poprvé jsme se vydali na METROSTAV HANDY CYKLO MARATON!

Začátek úvahy zúčastnit se Handy Cyklo Maratonu vznikl loni v září na nadační akci DEN PRO RANOU PÉČI. Terezka Vargová, nadační klientka sem přinesla jako dárek Lence Šmidberské, ředitelce Nadace LR, medaili z Handy Cyklo Maratonu 2019. Poprvé se ho zúčastnila jako hendikepovaný jezdec, ale už na svém vlastním elektro – lehokole, jako právoplatný člen cyklo týmu. Medaile byla Terezčiným poděkováním za možnost návratu mezi aktivní sportovce, kdy po 8 letech těžkých zdravotních problémů znovu usedla na speciálně upravené kolo, které jí Nadace LR věnovala, a které jí v jejich 19 letech zásadně změnilo dosavadní život. Z radosti a dojetí se rozpoutala debata, zda do Maratonu nejít společně…“ Tedy postavit za Nadaci LR tým, který pojede pro Terezku. A protože se této charitativní nadační akce tehdy v Parku Na Špici účastnil jako moderátor Honza Kubelka, zaměstnanec CEE Logistics, a.s. spolu se moderátorkou Luckou Lohynskou, rovněž ze CEE Logistics, myšlenka pomalu nabrala reálnější podoby.

Koudy, budoucí kapitán týmu, oslovil své kolegy v CEE Logistics, a.s. nejprve Martina, potom Vadima, což už byla „půlka“ týmu pro Terezku. A jelikož se v CEE Logistics našli i další odvážlivci – vedoucí pobočky Honza a provozní ředitel taky Honza, toho času oba bez kola, tým dostával finální podobu. Oba Honzové bez okolků zakoupili kola, Martin s Vadimem přibrali své kamarády Sašu a Josefa a 8 členný tým byl sestaven! Nutno poznamenat, že odvaha členů týmu byla opravdu nemalá, zvlášť pro ty, kteří se doposud za cyklisty úplně nepovažovali smile.
Nejednoduchou překážkou pro organizátory Maratonu, byla situace související s pandemií. Ale povedl se jim nakonec doslova husarský kousek a celý Maraton byl pojat tak, aby byl pro účastníky dostatečně bezpečný a 29 přihlášených týmů mohlo vyjet na připravenou trať, tentokrát po českých hradech a zámcích. Navíc celá trať byla režií Maratonu nonstop on-line sledována, týmy svoji trať a průběh týmového nasazení streamovaly a sdílely svoje příspěvky po celé 4 dny trvajícího závodu.

Handy Cyklo Maraton má svůj význam a kouzlo především v zapojení hendikepovaného člena týmu, který jede spolu s ostatními zdravými cyklisty. Smysl to dává oběma stranám…a navíc každý ze 4 nebo 8 členných týmů si vybere svého PATRONA. Člověka nejčastěji po těžkém úraze, který je ve složitém zdravotním i psychickém stavu. Zapojení někoho takového do party sportovců, kteří ho v průběhu cesty, byť třeba jen na dálku povzbuzují a „jedou i za něj“, má obrovskou sílu a může pomoci nemocného znovu „nakopnout“ k chuti do života.

Naším týmovým patronem je nový klient Nadace LR, pan Jaroslav. Po úraze v roce 2018, je trvale připoután na invalidní vozík s částečným ochrnutím všech 4 končetin, tedy kvadruplegií. Pro aktivního vrcholového sportovce, člena národního týmu v bojových uměních, je to zoufalá situace, se kterou
se není jednoduché vyrovnat.
Přesto se nám nakonec podařilo Jaroslava přesvědčit a den před STARTEM Maratonu nás přišel pozdravit na naši poslední předstartovní schůzku.

Po zhruba 2 měsíčních přípravách, jak organizačních, tak tréninkových, jsme v úterý 28. 7. 2020 v brzkých ranních hodinách vyrazili plně sbaleni a vybaveni směrem ku Praze, kde v 9 hodin proběhla registrace týmu, 1. časovka a v 11 hodin konečně START.
Nálada týmu byla po „teambuildingové“ společné schůzce velmi natěšená a odhodlaná. Společné focení z předchozího dne v nových cyklo dresech a týmových tričkách, navíc za velmi milé účasti našeho patrona Jaroslava, náš tým ještě více stmelilo a naladilo do úsměvu. Svoji úlohu splnily i usmažené řízky Jaroslavovy ženy Kateřiny, které zpestřily balení a poslední instrukce smile.

Na startu před 11. hodinou stál celý NADAČNÍ TÝM PRO TEREZKU ve složení: Terezka, kapitán Koudy, Martin, Honza, Vadim, Johny, Saša a Pepa. Za náležitě hlasitého povzbuzování doprovodného týmu naši cyklisté vyrazili jako 1. z osmičlenných týmů s přiděleným startovním číslem 801.
8-0-1, VZDÁT TO MŮŽEŠ AŽ ZÍTRA! se stalo týmovým pokřikem, který nás provázel a tmelil
po celou trať dlouhou 2 222 km z Prahy směrem na severozápad, pak jižní cíp ČR, východní část, znovu sever a do limitu 111 hodin nonstop štafetového dojezdu zpět do Prahy.
Adrenalin, euforie, hecování, ale taky nevyspání, těžký terén, noční nelehká jízda, kopce a vyčerpání… To vše se střídalo v obou posádkách doprovodných vozů a s přibývajícími kilometry se únava střádala. Po celou dobu ale panovala v týmu skvělá nálada, vzájemná cyklistická podpora a mnohdy to byla opravdu legrace a úžasná atmosféra… kdo spolu s námi sledoval on-line streamy, pochopil, že jsme veskrze veselý tým, který se snaží společnou cestu užít a víc než pro závod samotný, jede především proto, že tím podpoří Terezku a na dálku také PATRONA Jaroslava. Přestože jsme se Maratonu zúčastnili poprvé, do cíle se naši cyklisté doslova vřítili všichni společně – celý tým pospolu najednou v čele s Terezkou za hlasité hudby skupiny QUEEN „We are the Champions“, kterou pro ně do cíle připravil jejich oddaný a náležitě hrdý podpůrný tým smile.  

Radost a emoce v cíli lomcovaly s cyklisty i necyklisty, protože JSME TO PROSTĚ DALI! smile a ještě za naprosto skvělý čas: 3 dny 20 hod 2 min 53 sekundy, což je něco málo přes 92 hodin!! Z limitu 111 hodin! V porovnání s ostatními týmy je to krásné 13. místo z 29 přihlášených!
I když byl NADAČNÍ TÝM PRO TEREZKU vyhodnocen v sólo kategorii (Terezka jela na e-biku), výsledek je to naprosto parádní, hodný obdivu a respektu ke všem zúčastněným cyklistům!
A ještě jeden osobní rekord při Maratonu padl – Terezka si po loňských 136 ujetých kilometrech dala předsevzetí porazit 200 km. A dokázala to! Dojela s týmem se svými 204 km! Gratulace od nás všech, Teri
smile
Jsi skvělá!!!

Vyhlášení výsledků v cíli METROSTAV HANDY CYKLO MARATONU bylo třešničkou na dortu.
Na pódiu při přebírání medailí oslzelo nejedno oko… a celý tým nastoupil v symbolickém cílovém tričku s mottem: „Jardo, dokázali jsme to i pro Tebe!“
Náš PATRON Jaroslav s námi celý závod on-line absolvoval a díky komunikaci přes WhatsAppovou skupinu byl vlastně nonstop s námi. No a příští rok Maraton pojede skutečně s námi!!!

Prostě 8-0-1 JEDEEEE!!wink

 A na závěr kapitán NADAČNÍHO TÝMU PRO TEREZKU – Honza Kubelka, zvaný Koudy:

„Jako pro kapitána je pro mě radost číst na naší společné týmové WhatsAppové skupině všechny vaše komentáře po dojezdu do cíle a není jednoduché krátce napsat všechny svoje pocit.
Maraton splnil víc, než jsem já sám čekal... Byl pro mě osobně po 6 letech mnohem intenzivněji prožitým i sportovně bolestivějším (tím správným směrem
smile). A když jsem si pod Kuňkou říkal, že náš tým je fakt silný, vůbec mě nenapadlo, že až tak... Martin se ukázal jako pravý srdcař, který na svém Lapíkovi vjel i do míst, kam bychom ho nikdy jet nedonutili. Saša s Pepou byli strašnými tahouny
a dříči. Na Vadima jsem se mohl spolehnout, kdykoli mě napadlo. Johny byl tak namotivovaný, že i přes počáteční kopce a protivítr u Kadaně bavil všechny kolem sebe až do konce. A Honza místo toho aby kolo prodal, jak od začátku vyhrožoval,   celou cestu z Prahy už plánoval další maratonový ročník...
???? A Terky ujetých 200 km je absolutní sci-fi... Řidiči ani jednou neselhali a nevykašlali se na nás a úsměv taky neztratili, i když Luďa s Martinem vůbec nevěděli, jaké šílenství je čeká... V neposlední řadě Mára, díky kterému jsem věděl, že je Terka v těch nejlepších rukou... No a dobrou náladu a pocit, že můžeme chtít zajistit cokoli a kdykoli, ve mně budil i náš hvězdný podpůrný tým...

No a konečně, Leni, díky, že jsme mohli jet a dát světu najevo, že o nás ještě uslyší...

Díky vám všem, jsem na vás všechny moc pyšný a mnohokrát vám děkuji, že jsem se s vámi mohl do maratonu po letech vrátit v plné parádě...“

P. S.: Jardo, dostal ses do společnosti bláznivých lidí, co ti vždy rádi pomůžou či poradí... 8-0-1, VZDÁT TO MŮŽEŠ AŽ ZÍTRA!!!

                                                                                                                                                             Koudy

FOTOGALERIE:  https://www.zonerama.com/NadaceLR/932455

ZÁZNAMY Z ON-LINE STREAMŮ:  https://www.youtube.com/watch?v=aUK-9NHLqrw

VIDEOSPOT: