Menu

MATĚJŮV POZDRAV Z NYC

Matěj nám do Nadace poslal krásný email shrnující prvních pár týdnů jeho studia na prestižní Berklee College of Music v New Yorku❤️

Krásný den, paní Šmidberská, paní Oulická a paní Havránková,

Moc Vás zdravím z deštivého dopoledne z New Yorku. Zrovna sedím na službě v tzv. “ER” Equipment Room v naší hlavní budově BerkleeNYC, odkud si můžeme vypůjčovat ve škole nejrůznější vybavení pro produkci hudby, od sluchátek, kláves, kytar, po profesionální kamery, mikrofony či VR rozšířenou realitu, toto vybavení poté můžeme používat na nejrůznější projekty a spolupráce v rámci toho, co se tady a učíme a tvoříme. 

Chtěl bych s Vámi sdílet pár postřehů z posledních pěti týdnů školy. V první řadě se mi těžko věří, že už bydlím v New Yorku téměř dva měsíce a včera jsem dokončil již pátý týden školy. Letí to opravdu rapidně. Je to vše dáno dynamičností studia, jelikož se jedná o magisterské studium, které je rozloženo do intenzivních tří semestrů, které po odečtení zimních prázdnin, odpovídá deseti měsícům školy. 

Jelikož jsem zde přijel s vizí hledat nové možnosti a spolupráce pro cimbál, snažím se to také držet mezi hlavními prioritami. Máme možnosti vystopovat na koncertech tzv. “Open Mics”, které se tady dějí každý pátek. Z těchto pěti jsem vystoupil již třikrát - ihned na tom prvním, kde jsem chtěl jednoznačně ukázat mým novým spolužákům co cimbál skrývá. Zafungovalo to výborně, ne jen, že jsi mě od té doby všichni pamatují, ale také to navodilo spoustu zajímavých setkání se spolužáky, se kterými vymýšlíme nápady na nové spolupráce. Naše studentské prostředí je velmi rozmanité jak národnostmi, tak zkušenostmi studentů - mám spolužáky, kteří jsou již “signed artists” a nějakou dobu již pracují pro hudebníky třeba na Filipínách nebo na Taiwanu. Máme spolužáky, kteří zrovna dokončili bakaláře a hned pokračovali dál. Jedná se o mix hudebníků, audio inženýrů a grafických designérů, kteří si přišli rozšířit své obzory tímto oborem, aby pak tyto znalosti mohli aplikovat do svých projektů.

Jsem rád, že mám za sebou již bakaláře v USA, jelikož mi to poskytlo spoustu zkušeností s americkým školstvím. S rozšířením o mou zálibu zefektivňování mého času, mi ani obrovské množství domácích úkolů nedělá za tak velký problém. Snažím se pomáhat některým svým mezinárodním spolužákům, pro které je to náročnější. Máme tady v průměru 3 hodiny úkolů na jeden kredit, což odpovídá 45 hodinám domácích úkolů týdně, což je opravdu dost. Pro spoustu mých spolužáků je obor Live Music Production and Design nový, a tak se jedná nejen o “plnění” úkolů, ale především o dostatečném porozumění softwarů, techniky a metod, které budeme brzy používat více a více při dalších koncertech a projektech v rámci školy, a pak také při stáži, kterou můžeme využít po dokončení studia v červenci příštího roku.

Minulý týden jsme zrovna měli jeden větší koncert, kde jsme se všichni museli zapojit a udělat svou vlastní živou produkci - osvětlení pódia, úprav zvuku a do toho všeho naše vystoupení. Využil jsem své záliby a porozumění asijské kultuře a vytvořili jsme jedno trio s dvěma studenty z Hong Kongu - Cimbál, fagot a klávesy, a poté jsem taky vystoupil se spolužačkou z Číny, kdy jsme na cimbál a čínskou citeru “guzheng” zahráli tradiční čínskou skladbu. 

Jedná se o velké výzvy, ale máme tu skvělé a podporující zázemí nejen ze stran profesorů, ale taky mezi námi spolužáky. Všichni si navzájem pomáháme a předáváme tipy z našich zkušeností a silných stránek. 

Snažím se taky pokukovat po možnostech koncertů po New Yorku a v okolí. Již nyní mám domluveno vystoupení v České národní budově pro Czech Center New York, dva týdny zpátky jsem byl pozván na víkend do Chicaga, kde česká komunita pořádala Moravské dny, a taky po schůzce s ředitelkou jedné místní hudební agentury, také vymýšlíme další možnosti představení cimbálu pro rozmanité newyorské publikum. 

New York opravdu pulzuje obrovským tempem, avšak kdykoliv mám chvilku navíc, sednu na kolo a nechám se vést všemožnými směry manhattanských cyklostezek, kde často nechávám rozhodovat semafory o směru mé jízdy. Vždy objevím něco zajímavého a nového.

Často se snažím reflektovat nad tím, co se tady děje, a často mě to přivádí k myšlenkám, jak moc si vážím toho, že tohle můžu zažívat. Chci Vám tímto pozdravem také velmi poděkovat za Vaši podporu, díky které se vše může dít. Již nyní se těším, až se budeme opět moci setkat osobně a všechno probrat ještě víc a se spousty příběhy, které žel e-mail a omezený čas neposkytne.   

Ještě jednou Vám moc děkuji a srdečně Vás všechny v nadaci zdravím. 

Matěj 

(13/10/2023)