Menu

LR_banner_9_2021

Letošní NADAČNÍ DEN PRO RANOU PÉČI, se stejně, jako při svém prvním ročníku uskutečnil v pardubickém Parku Na Špici. Akce, která je součástí projektu SPORTUJ A POMÁHEJ S NADACÍ LR se konala v neděli 19. 9. 2021 podruhé a byla nabitá nejen sportem a emocemi, ale byla především setkáním lidí, kteří chtějí pomáhat.
Charitativně-sportovní NADAČNÍ DEN PRO RANOU PÉČI je mimořádnou událostí také pro Středisko rané péče v Pardubicích, o.p.s. Středisko rané péče spolupracuje a aktivně pomáhá rodinám dětí s hendikepem od narození do 7 let a pečuje o 170 rodin v kraji. Právě v tento den se i rodiny Rané péče setkávají, mají možnost si společně popovídat nebo se aktivně zapojit a běžet jednu z připravených závodních tratí.

V areálu Parku Na Špici mohli letošní účastníci charitativního běhu změřit své síly hned na třech měřených okruzích, zapojit se do štafety týmů nebo si projít BRONZOVOU POHODU. Nejdelší tratí byla DIAMANTOVÁ DESÍTKA o délce 10 500m, zhruba poloviční délku trasy představovala ZLATÁ PĚTKA o délce 4 500m a nejkratším měřeným okruhem byla STŘÍBRNÁ DVOJKA o délce 2 400m. Neměřený úsek 700m představovala BRONZOVÁ POHODA, která byla určena pro všechny. Zde se do běhu zapojili celé rodiny s dětmi nebo na odrážedlech, v kočárcích i hendikepovaní na vozících či se svými čtyřnohými mazlíčky. SPECIÁL dne: ŠTAFETY TÝMŮ, byly vrcholem běžeckých závodů a příjemným zakončením celého dne. Všichni běžci získali ihned po dokončení svého závodu za skvělý výkon památeční medaili.

Na start všech tří měřených okruhů se postavilo celkem 86 běžců, z toho 17 dětí do 15 let. Štafetový kolík si předalo celkem 72 sprinterů, kteří sestavili 17 týmů, vč. dětských štafet. BRONZOVOU POHODU společně zdolalo během či chůzí 102 návštěvníků. Účastníci neměřené BRONZOVÉ POHODY donesli do cíle symbolický dřevěný korálek, za který děti dostaly perníček s logem Nadace LR a dospělí památeční groš.

Důležitou částí tohoto dne však byla především jeho charitativní podstata. Tří ze čtyř běžeckých okruhů a štafeta týmů byly ohodnoceny finanční částkou. Jakmile běžec dokončil svoji trasu, ať už to byla DIAMANTOVÁ DESÍTKA, ZLATÁ PĚTKA nebo STŘÍBRNÁ DVOJKA, svým výkonem přispěl k výběru finanční částky ve výši 2 000 Kč, 1 000 Kč nebo 500 Kč podle odpovídajícího uběhnutého okruhu. Každý štafetový tým vyběhal 1 000 Kč. Tyto jednotlivé vyběhané částky Nadace LR sečetla do celkového finančního daru a v závěru dne odevzdala Středisku rané péče v Pardubicích o.p.s.

Každý závod má své hrdiny a ne jinak tomu bylo i tady. Za svůj sportovní výkon, kterým bylo uběhnutí DIAMANTOVÉ DESÍTKY hned 2x, tj. uběhnutí trasy o celkové délce 21km získal titul ŽELEZNÉHO MUŽE Martin Čapský. Jeho výkon byl tedy právem ohodnocen dvojnásobnou částkou - 4 000 Kč.  Titul NEJUŽITEČNĚJŠÍ BĚŽEC získal Ondra Lohynský, který se zúčastnil hned několika závodů: DIAMANTOVÉ DESÍTKY, STŘÍBRNÉ DVOJKY, BRONZOVÉ POHODY a ŠTAFETY TÝMŮ. Nehodnotili se ale jen výkony sportovní. Za velké organizační osobní nasazení při samotné sobotní přípravě závodu jsme velmi rádi ocenili Ondru Ministra ze Stallions. (Pozn. Stallions je pardubický tým hráčů amerického fotbalu).

Největším překvapením celého dne byla návštěva letošního paralympijského vítěze zlaté medaile z Tokia, ve hře boccia – Adama Pešky. Adam Peška je klientem Nadace LR již několik let. Návštěva Adama s rodiči na NADAČNÍM DNU PRO RANOU PÉČI vzbudila nebývalý ohlas a pozitivní emoce. Z rukou ředitelky Nadace – Lenky Šmidberské a za aplausu všech přítomných, byl Adam právem korunován na Nadačního sportovního krále. Velkou perníkovou korunu zdobily olympijské kruhy i loga Nadace, včetně věnování.

Při samotném závěrečném vyhlášení vítězů jsme vyhlašovali vždy tři nejlepší běžce měřených okruhů v kategorii děti do 15ti let, ženy a muži. Štafety týmů tyto kategorie neměly, zvlášť jsme ocenili i skvělé výkony dětských týmů. Každý vítěz si odnášel pohár, „bublinky“, štafetoví borci i drobný dárek. Celému slavnostnímu vyhlašování byl přítomen i Adam Peška, s kterým se vítězové fotografovali. Letošní běžci svými výkony vysportovali 116 500 Kč. Nadace Lenky a Romana Šmidberských toto číslo zpeněžila a navýšila na 120 000 Kč. Šek byl z rukou ředitelky Nadace LR – Lenky Šmidberské, předán Středisku rané péče v Pardubicích, o.p.s.
Příjemné prostředí, počasí bez deště, skvělá práce organizátorů, pohodoví návštěvníci a zapálení sportovci. To vše dohromady byl druhý ročník akce, která nese název NADAČNÍ DEN PRO RANOU PÉČI.