Menu

Pavel se narodil jako nevidomý. V dětství si ho vzalo pod svá křídla Středisko rané péče pro zrakově postižené v Praze. Později začal navštěvovat speciální mateřskou školu pro zrakově postižené děti, poté nastoupil do školy pro zrakově postižené a navštěvoval také školu speciální.

Ve 14 letech, ještě v době povinné školní docházky, již měl svého prvního vodícího psa, který mu pomáhal v samostatnosti při cestování a ve škole. Po ukončení základní školy nastoupil Pavel ke studiu na Konzervatoři Jana Deyla v Praze, kde bydlel na internátě a vodicí pes mu byl velkým přítelem a pomocníkem při cestování po Praze i domů. Během studia a po jeho ukončení se Pavel byl schopen díky pomoci vodícího psa orientovat nejen po rodném městě, ale také po Pardubicích i Praze bez další pomoci asistenční služby. V současné době má již třetího vodicího psa – Bruna.

V rodném městě je Pavel samostatný hlavně díky pomoci vodícího psa, díky kterému si může sám dojít do obchodu, lékárny, k lékaři, na poštu a do knihovny. Sám si dojde do prodejny chovatelských potřeb obstarat si pamlsky pro svého psa. Zvládne samostatně dojít na návštěvu k bratrovi a jeho rodině.

Pavel dojíždí autobusem do Pardubic do školy Svítání, kde navštěvuje hudební soubor Mlima Jua. V Pardubicích si díky vodícímu psovi dojde do své banky. Znají také trasu na autobusové i vlakové nádraží, odkud sám se psem dojíždí nepravidelně do Prahy – Knihovna pro nevidomé, Tyflopomůcky, návštěva přátel.

Dále působí ve Vysokém Mýtě jako varhaník – 3x-4x týdně tam dojíždí buď autobusem nebo vlakem s přestupy.