Menu

Agáta se narodila předčasně ve 25. týdnu těhotenství a první tři měsíce strávila v inkubátoru. Jako následek jí byla diagnostikována dětská mozková obrna. Maminka s ní začala pravidelně cvičit a když byly Agátě tři roky, zvládla udělat první krůčky. Během dětství musela podstoupit několik operací a týdny rehabilitací, díky čemuž zvládala samostatnou chůzi, byť s drobným kulháním.

Ke sportu ji rodiče vedli odmalička, chtěli ji naučit vše, čemu se věnovali oni. A tak se Agáta naučila plavat, lyžovat a jezdit na kole. Plavání jí chytlo nejvíce a už od osmi let pravidelně trénovala v rámci plaveckého klubu pro hendikepované. V Agátiných 16ti letech se ale projevilo další neurologické onemocnění, polyneuropatie, které ji upoutalo na vozík. Jak ale sama říká, zvyknout si na život na vozíku pro ni nebylo až tak těžké. Díky plaveckému klubu totiž poznala hodně vozíčkářů a věděla tak, že usednutím na vozík život nekončí.

Agátu se letos v březnu podařilo splnit limit pro účast na Mistrovství světa 2023, které se bude konat v Manchesteru, a zároveň i limit pro účast na Letních paralympijských hrách v Paříži, o její účasti ještě ale rozhodnou kvóty přidělené pro ČR a její umístění ve světovém žebříčku.

My Agátu vítáme v naší nadační rodině a těšíme se na společné slavení jejích dalších úspěchů!