Menu

Do 11ti let byla Terezka úplně normální holka. Chodila do školy a měla své koníčky. V roce 2010 jí ale lékaři diagnostikovali nádor na mozku a musela absolvovat velmi náročnou a intenzivní léčbu, která trvala více jak dva roky a během níž doslova bojovala o život.

Léčba měla bohužel i vedlejší účinky, které způsobily vážné poškození centrální nervové soustavy. Výsledkem byla těžká pravostranná hemparéza, poškození zraku, sluchu, afázie aj.

Terezka se neobejde bez vozíku, chybí jí jemná motorika. Neustále shání finance na speciální léčbu, neurorehabilitaci a na vzdělávání. Naučila se znovu mluvit, číst a psát. Kvůli velkým a častým bolestem hlavy ale nemůže chodit do školy jako ostatní vrstevníci, učí se doma s rodiči a lektorkou ze vzdělávací agentury. Do školy ji vozí na přezkoušení.

Nevzdává se, bojuje a snaží se žít naplno. Vrátila se k milované hudbě a chtěla se vrátit ke sportu. Jejím snem bylo opět začít jezdit na kole. „Lehotříkolku“ si Terezka vyzkoušela minulý rok a rozbrečela se štěstím, že po sedmi letech jela znovu na kole a cítila vítr ve vlasech a svobodu pohybu.

Nadace LR jí skutečnou, speciální lehotříkolku v hodnotě téměř 190.000 Kč pořídila. Spolu s Terezčinými rodiči výrobu speciální lehotříkolky a pořízení úspěšně tajili. Nebylo to jednoduché, vždyť se jednalo o výrobek „na míru“. Vše klaplo a lehotříkolka byla Terezce v květnu 2018 slavnostně předána na akci „Dětský den aneb Děti dětem“, který se uskutečnil na zahradě Dětského domova v Pardubicích. Dárek zůstal Terezce do poslední chvíle utajen, o to větší bylo její překvapení a skutečné dojetí.